21.11.2023 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základní potraviny v listopadových akcích proti červenci zdražily o čtyři procenta

Základní potraviny v listopadových akcích vyjdou průměrně o čtyři procenta dráž než v červenci. Nejvíce se cena zvýšila u bílého jogurtu, za 150gramové balení Češi zaplatí 12,2 koruny, když v červenci to bylo 8,19 koruny, tedy o 49 procent méně. O 24 procent na 191,62 koruny podražil také kilogram másla. Vyplývá to z analýzy České distribuční, která sledovala vývoj cen 13 položek v akčních letácích největších tuzemských řetězců s potravinami. Naopak levněji podle ní Češi pořídí konzumní brambory nebo pšeničnou hladkou mouku.

Balík základních potravin v listopadu stojí 715,15 koruny, v červenci to bylo 686,65 koruny. Výraznější je tento měsíc zdražení proti lednu minulého roku, kdy balík základních potravin vyšel na 609,82 koruny, vyplývá z analýzy. Ze sledovaných období byly ale ceny nejvyšší letos v únoru, tehdy Češi za košík základních potravin zaplatili 787,37 koruny. 

Kromě bílého jogurtu a másla si spotřebitelé v listopadu proti červenci připlatí také za kilogram jablek a chléb, a to shodně 17 procent. Jablka tak podle analýzy vyjdou na 26,9 koruny a chléb na 43,38 koruny. Navýšení ceny o 11 procent na 168,62 koruny se týká kilogramové cihly eidamu. Proti tomu o 28 procent zlevnil kilogram konzumních brambor, v akcích ho Češi mohou koupit za 14,93 koruny, když v červenci to bylo za 20,81 koruny. Zhruba o pětinu je cena nižší rovněž u kilogramu pšeničné hladké mouky, která aktuálně stojí 14,79 koruny. Přesto, že cena bílého jogurtu a másla ve srovnání s červencem v akcích vzrostla, u mléka klesla o 11 procent na 14,1 koruny za litr, informovala Česká distribuční. Méně lidé dále zaplatí za vejce, deset kusů velikosti M vyjde na 26,6 koruny, což je o 17 procent méně než v červenci. Z balíku 13 základních potravin zlevnilo osm položek, kromě brambor, mouky, mléka a vajec i cukr, bílé pečivo, pivo nebo vepřová pečeně. Na základní potraviny obchodníci v listopadu podle společnosti Česká distribuční nabízí slevu asi 31 procent.

V říjnu spotřebitelské ceny v Česku meziročně vzrostly o 8,5 procenta. Růst inflace ale ovlivnilo to, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty, uvedl už dříve Český statistický úřad. Ceny potravin a nealkoholických nápojů podle něj v říjnu proti loňsku stouply o 3,7 procenta. Společnost Česká distribuční patří pod skupinu Vltava Labe Media. Do poštovních schránek doručuje zásilky, reklamní tiskoviny nebo drobné reklamní předměty. Uvádí o sobě, že ročně rozveze asi 1,6 miliardy letáků, čímž týdně osloví zhruba 4,1 milionu domácností.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down