Zemědělský fond by měl hospodařit s 42,6 mld. Kč, částka je meziročně vyšší

Státní zemědělský intervenční fond by měl letos hospodařit s 42,6 miliardy korun, meziročně jde o zvýšení zhruba o 2,2 miliardy Kč. Vyplývá to z návrhu vlády Petra Fialy (ODS), který bude schvalovat Sněmovna. Většinu peněz by měl fond získat z evropských fondů, a to 31,2 miliardy korun. Předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO) navrhoval pro letošek rozpočet fondu 44,2 miliardy korun.

Fond přerozděluje peníze zemědělcům, potravinářům a lesníkům na dotace. Například na investiční Program rozvoje venkova chce dát stát v příštím roce 11,9 miliardy korun, z toho 2,9 miliardy Kč ze státního rozpočtu, zbytek zaplatí Evropská unie. Kolem pěti miliard korun by mělo jít na národní dotace.
Mimo to se plánuje například 626,2 milionu korun ze státního rozpočtu a 154,8 milionu Kč z EU na Společnou organizaci trhů, kam patří podpora školním projektům na propagaci konzumace mléčných a ovocných produktů nebo intervenční nákupy. Na marketingovou činnost, tedy na podporu značek kvalitních potravin Klasa, na Regionální potravinu a na podporu biopotravin, chce dát fond letos 200 milionů Kč, meziročně o 50 milionů korun méně.
Státní zemědělský intervenční fond je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. Spravuje a kontroluje dotace z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down