Lesy města Brna zůstaly loni v zisku navzdory propadu cen dříví

Lesům města Brna, které obhospodařují největší obecní lesní majetek v Česku, se loni i přes propad cen jehličnatého dříví podařilo udržet tržby na podobné úrovni jako předloni a činily téměř 120 milionů korun. Společnost byla v zisku šest milionů korun, který byl poloviční proti předchozím letům, nemusela omezovat žádné investice. A to vše v situaci, kdy se loni kůrovcová těžba zvýšila z předloňských 6500 metrů krychlových na 47 100 metrů, Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Situace v brněnských lesích, které zaujímají neucelenou plochu téměř 8300 hektarů, se výrazně zhoršila až ve druhé polovině loňského roku. Kůrovec napadl převážně okrajové lesy sousedící s lesy jiných vlastníků. Do té doby se dařilo udržovat kůrovce v mezích i díky tomu, že městská firma již přes deset let hospodaří nepasečným způsobem a dbá na druhovou a věkovou skladbu, která je výrazně odolnější než monokulturní lesy. "Díky enormnímu nasazení zaměstnanců se nám podařilo minimalizovat ekonomické ztráty a zabránili jsme narušení stability," uvedl ve zprávě ředitel Jiří Neshyba.
Společnosti se podařilo najít jak nové odběratele, tak vyjednáváním udržela průměrnou cenu na úrovni 1157 korun za metr krychlový dřeva, což je více než celorepublikový průměr. V předchozích letech se cena pohybovala okolo 1500 korun za metr krychlový.
Lesy však nelikviduje jen kůrovec, ale trpí především nedostatkem srážek. Kvůli tomu plošně usychají i borovice a jedle. Loni kvůli nahodilé těžbě nebylo možné uskutečnit téměř žádnou plánovanou ani výchovnou těžbu a část byla kvůli kapacitním důvodům odložena na letošek. Celkový objem těžby loni činil 71 300 metrů krychlových, z toho 67 000 metrů byla nahodilá. Průměrný plánovaný objem těžby přitom činí 53 500 metrů krychlových. Díky nižší těžbě v minulých letech zbývá firmě pro desetiletí do roku 2021 ještě rezerva 18 000 metrů krychlových.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down