Projevují se dopady embarga

Přímé dopady embarga na dovoz zemědělských a potravinářských produktů do Ruska budou podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy mnohem vyšší než 250 až 300 milionů korun, jak původně odhadovalo ministerstvo zemědělství. Podle něj za poslední léta agrární vývoz z ČR do Ruska stoupal, vloni tvořil 2,4 miliardy korun. Letos se očekávalo, že by se mohl zvýšit na tři miliardy, uvedl Pýcha minulý týden na společném zasedání výboru a kontrolní komise svazu ve Větrném Jeníkově. Kromě toho se již objevují nepřímé dopady.

Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana na tuzemský trh míří ze zahraničí první zásilky zeleniny za dumpingové ceny, pomocí kterých se pěstitelé z okolních zemí snaží zbavit části úrody původně určené na export do Ruska. Cena zeleniny se v České republice po zavedení embarga podle Zemana snížila o pětinu. Zelináři se obávají, že ceny většiny druhů zeleniny kvůli značným přebytkům dál klesnou a počet dumpingových dovozů může vrůst. Propad cen hrozí například u zelí, cibule či mrkve. Zelím za podnákladové ceny začali polští pěstitelé podle Zemana zásobovat odběratele na Ostravsku. Dumpingová cena kilogramu polského zelí nyní činí zhruba dvě koruny, zatímco by se podle propočtů českých zelinářů měla pohybovat v rozmezí od tří do 3,5 koruny za kilogram.

Také producenti ovoce již zaznamenávají pokles cen. Ceny jablek od českých pěstitelů se zejména kvůli ruskému embargu a vyšší úrodě v Evropě podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka meziročně propadly o 20 až 30 procent. Letošní sklizeň jablek v ČR by podle posledního zářijového odhadu měla meziročně vzrůst asi o dvě procenta na 123 tisíc tun. V porovnání s pětiletým průměrem by zvýšení mělo činit asi devět procent. Obchodní řetězce podle Ludvíka nyní za jablka podle odrůdy a balení platí v průměru mezi osmi až 13 korunami za kilogram, zatímco loni se ceny pohybovaly mezi 11 až 16 korunami. V obchodech se konečné ceny jablek pro spotřebitele podle Ludvíka stále drží nejčastěji mezi 25 až 30 korunami a níže klesají jen při takzvaných akčních prodejích. Ještě razantnější je letos pád výkupních cen jablek na moštové zpracování. Cena moštových jablek v drobném výkupu je 60 až 80 haléřů za kilogram, od velkopěstitelů je to 1,1 až 1,2 koruny. „To je proti posledním dvěma letům propad až o 60 procent a změna směrem nahoru se čekat nedá,“ řekl Ludvík. Výkupní ceny sráží i o to, že klesá poptávka po džusech s vysokým podílem ovoce.

Zeman poznamenal, že klesající ceny obratně využívají obchodní řetězce při jednáních s dodavateli ovoce a zeleniny. „S oblibou říkají, že když to (zelí) mohou mít z Polska za 1,8 koruny, tak nám dejte stejnou cenu, nebo si to dovezeme,“ podotkl.

Podle ministrra zemědělství Mariana Jurečky zmírnit pokles cen a stabilizovat unijní trh pomůže ohlášená pomoc Evropské unie v objemu 4,5 miliardy korun. Ludvík však míní, že českým ovocnářům téměř nic nepřinese. „Kompenzace jsou mířeny na země, které přímo vyvážejí do Ruska. To je diskriminace, protože ceny klesly všem,“ řekl. Českých pěstitelů by se prý z Bruselu mohla týkat jen pomoc v řádech milionů korun. Roční výkon českého ovocnářství z produkčních sadů se přitom v průměrném roce odhaduje na asi jednu miliardu korun. „EU sice nabízí určitou kompenzaci za zlikvidování (přebytků zeleniny), je ale otázka, do jaké míry je tato částka dostačující. Může se stát, že státy začnou hledat jiné řešení. Někdo to zaorá a někdo jiný se zeleninu bude snažit za každou cenu prodat jinam,“ upozornil Zeman. Podle Pýchy navzdory snaze Evropské komise eliminovat negativní dopady je třeba zmínit, že intervenční nákupy, schémata soukromého skladování a ani posílení propagačních aktivit ve třetích zemích nebudou dostatečnými kroky k ochraně EU trhu se zemědělskými komoditami a potravinami v případě, že krize přejde do „chronického stádia“, sdělil předseda Zemědělského svazu ČR.

Zabránit dovozu potravin do České republiky za dumpingové ceny by mělo nové nařízení vlády. Dovozci budou muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení budou muset uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží. Nahlašovací povinnost se bude z rostlinných komodit vztahovat na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a konzumní brambory. Jurečka řekl, že nařízení by mělo začít platit poté, co bude zveřejněno ve Sbírce zákonů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down