Rusko bude hledat nelegálně dovážené potraviny v obchodech

Rusko bude pátrat po potravinách, jejichž dovoz z Evropy byl loni zakázán, nejen v celním prostoru hraničních přechodů, ale i přímo v obchodech a skladech maloobchodní sítě. Napsal to ruský list Kommersant s odvoláním na zdroje z ruského ministerstva zemědělství. Embargo na evropské potraviny zavedla Moskva odvetou za protiruské sankce Evropské unie vyhlášené po anexi ukrajinského Krymu.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal dekret, který zavazuje ruské úřady k ničení nelegálně dovážených evropských potravin na hranicích. Likvidaci podle Putinova rozhodnutí bude podléhat produkce, která má původ v některém ze států, jež vyhlásily proti Rusku sankce za anexi Krymu a podporu donbaských separatistů. Jde zejména o ovoce a zeleninu, mléčnou produkci a ryby.  Podle Kommersantu má být ale rozsah postihu ještě daleko širší. Úředníci kontrolních agentur Roskomnadzor a Rosselchoznadzor budou pravidelně hlídkovat v obchodech a provádět inventury maloobchodních skladů ve snaze nezákonný "kontraband" objevit i tam a okamžitě zničit. Ilegálně dovezené potraviny mají být spáleny nebo odeslány na skládku. Ruské kontrolní orgány si v minulosti často stěžovaly, že sankce proti evropským potravinám se obcházejí. Hojně využívaný byl údajně tranzit přes Bělorusko či Kazachstán, které s Ruskem spojuje celní unie. Evropské potraviny se tak například do ruských obchodů dostávaly jako produkce běloruská. Podle statistik ruské celní správy zhruba desetina veškeré kontrolované potravinářské produkce z dovozu pochází navzdory zákazu ze zemí EU.  List Izvestija nedávno napsal, že někteří poslanci ruské Státní dumy se snaží prosadit návrh, aby se ilegálně dovezené potraviny z Evropy neničily, ale dopravovaly do povstaleckých zón na východě Ukrajiny. Ruští poslanci tak chtějí zmírnit humanitární krizi, která vznikla v důsledku bojů mezi separatisty a ukrajinského armádou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down