Těžba dřeva v Pardubickém kraji v posledních letech klesala

V Pardubickém kraji v předchozích letech mírně klesala těžba dřeva. Mezi lety 2014 a 2015 se snížila o čtyři procenta stejně jako v roce následujícím. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Rostla ale nahodilá těžba vynucená například výskytem kůrovce nebo polomy. Celostátně se naopak těžba dřeva v celé zemi mírně zvyšuje. Údaje za rok 2017 zatím nejsou k dispozici.

Podle mluvčí státního podniku Lesy České republiky Evy Jouklové je objem těžby stanoven jako maximální pro desetileté období lesního hospodářského plánu. Je proto podle ní běžné, že skutečná těžba meziročně kolísá, vlastníci lesů tak reagují i na kolísání nabídky a poptávky a s tím spojené ceny dříví. Změna čtyři procenta je v tomto případě minimální, řekla Jouklová.
Pokles plánovaných těžeb Lesů ČR byl způsoben zejména reakcí na kalamitní stav na severní Moravě, kde se muselo těžit více. Kalamita na severní Moravě trvala i v roce 2017, proto i vloni byla část plánovaných těžeb Lesů ČR v Pardubickém kraji odložena.
K nárůstu nahodilých těžeb došlo v důsledku extrémního sucha v roce 2015, které poškodilo, respektive oslabilo porosty v celé České republice, Pardubický kraj nevyjímaje, sdělila Jouklová. Dřevo nahodilých těžeb musí státní podnik prodávat za nižší ceny než z těžeb plánovaných, což zhoršuje výsledky firmy.
Nahodilá těžba vzrůstá i v menších lesních podnicích. Například Městské lesy Chrudim vytěžily v roce 2016 tímto způsobem 900 krychlových metrů dřeva, vloni to bylo již 1100 metrů krychlových. Podle jednatele firmy Zdeňka Odvárky se na nárůstu podílelo hlavně poškození porostů kůrovcem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down