Veterináři: Chyby v biologické bezpečnosti jsou v pětině kontrol

Veterináři loni provedli 1490 kontrol zaměřených na biologickou bezpečnost, meziročně o 200 více. Chybovost se meziročně snížila o čtyři procentní body na zhruba 18 procent, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Stále tedy jde o chybu zhruba při každé páté kontrole. Aktuálně řeší problém se zavlečením ptačí chřipky do deseti chovů velkého producenta kachen, společnosti Perena.

"Přestože závadovost kontrol meziročně mírně poklesla na necelých 18 procent v loňském roce, nedostatky se bohužel stále objevují a chovatelé by ve spolupráci se soukromími veterinárními lékaři měli provádět i vlastní kontroly," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nejčastějšími nedostatky u chovatelů jsou neprovedení předepsané zdravotní zkoušky nebo vakcinace v plném rozsahu a včas, nebo že nezajistili odstranění vedlejších živočišných produktů.

Kontroly se zaměřují na to, zda jsou chovy řádně čištěné, dezinfikované, zda se tam uskutečňuje dezinsekce a deratizace, či jak se provádí ochrana napájecí vody a krmiv před znečištěním a kontaminací. To je právě možný problém při přenosu ptačí chřipky, zvlášť v případech, kdy se může do krmiv dostat trus volně žijících ptáků.

"Samostatnou důležitou kapitolou kontrol je zejména prověření zajištění bezpečného pohybu osob, ošetřovatelů a techniky uvnitř chovu," dodal mluvčí. Tímto způsobem, například při nedostatečném očištění obuvi, se může choroba dostat i do jinak zabezpečených chovů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down