Veterináři provedli za pololetí 170 kontrol trhů, chyba byla v 17 procentech

Veterináři za pololetí provedli zhruba 170 kontrol prodejců na farmářských trzích, závadu zjistili v 17 procentech z nich. Nejčastěji šlo o porušení tzv. zásad výrobní a hygienické praxe, kam patří nedodržování správných teplot nabízených výrobků nebo jejich nedostatečná ochrana před kontaminací. Loni za pololetí provedli 208 kontrol, v 21 z nich zjistili závadu, sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS) novinářům.

"Velmi závažné zdravotní důsledky zejména při teplém počasí může pro spotřebitele mít nedodržení teplot při skladování a nabízení produktů. Povinností prodejců na trzích je udržovat zboží při stanovených teplotách. Na tuto skutečnost se při kontrolách veterinární inspektoři zejména v horkých dnech soustřeďují," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V Praze, kde je nejvíc trhů, udělali veterináři za pololetí 48 kontrol, chybu našli v devíti případech. "Nejčastějším problémem byly závady při manipulaci s nabízenými produkty a také chybějící či nedostatečné označení zboží. Někteří prodejci nedodrželi teploty potravin či prodávali zboží nejasného původu," uvedla ředitelka odboru veterinární hygieny Městské veterinární správy v Praze Kateřina Březinová.
Za celý loňský rok provedli veterináři 430 kontrol trhů, meziročně jich bylo o 23 procent méně. Pokles kontrol souvisel podle nich s pandemií. "Alespoň jednu závadu zjistili veterinární inspektoři loni v 57 případech. Podíl kontrol se závadou dosáhl podobně jako v roce 2019 zhruba 13 procent. Výše uložených pokut v roce 2020 přesáhla 370 000 Kč," uzavřel mluvčí SVS Petr Vorlíček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down