Veterináři: Trhovci loni chybovali v 13 procentech případů, kontrol ubylo

Veterináři loni zjistili při kontrolách prodejců na farmářských trzích chyby ve 13 procentech případů, podobně jako předloni. Zmenšil se ale skoro o čtvrtinu počet kontrol na 430, což souvisí s koronavirovou pandemií. Kvůli ní byly trhy po velkou část roku zavřené. Snížila se tak i výše uložených pokut z 480 000 Kč na loňských 370 000 Kč, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři kontrolují trhy, pokud jsou na nich nabízeny potraviny živočišného původu. Takových trhů je v ČR kolem 290. "Podíl kontrol se závadou z dlouhodobého hlediska klesá, což je jistě pozitivní skutečnost. V minulosti se blížil i jedné třetině z provedených kontrol, dnes končí zjištěním závady zhruba jedna kontrola z osmi," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Alespoň jedno porušení předpisů loni zjistili veterináři v 57 případech, o rok dříve šlo o 76 problematických prodejců. Celkem loni veterináři zjistili 142 závad, při jedné kontrole může být víc závad najednou. Nejčastěji, v 53 případech, šlo o porušení správné výrobní a hygienické praxe, kam patří například nedostatečná ochrana jídla proti kontaminaci nebo nedostatečné chlazení. Druhým nejčastějším problémem, v 31 případech, byly chyby v označování výrobků. Dále veterináři zjistili problémy při manipulaci s produkty, ve 24 případech pak nebyl jasný nebo byl neznámý původ potravin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down