Veterináři zjistili závadu u 2,2 procenta kontrol prodejců kaprů, méně než loni

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) před Vánoci zkontrolovali 758 prodejců kaprů po celé ČR. Závadu zjistili při 17 kontrolních akcích, což jsou 2,2 procenta ze všech kontrolovaných prodejců. Před Vánoci v roce 2021 zkontrolovali 878 prodejců kaprů a závadu odhalili u tří procent kontrol. Loni v prosinci zjistili nejvíce pochybení v Praze, a to u 6,5 procenta ze 77 kontrolovaných prodejců. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Inspektoři se při kontrolách zaměřovali například na to, zda kádě s rybami nejsou přeplněné, zda v nich je tekoucí voda a ryby mají dostatek kyslíku. Kontroly ověřovali také to, zda prodejci ryby usmrcovali v souladu s platnou legislativou.
Mezi nejčastější prohřešky při předvánočních kontrolách podle veterinární správy patřila porušení hygienických předpisů. V několika případech se objevilo také porušení zásad životní pohody zvířat nebo nenahlášení prodejního místa SVS. Prodejci museli své stánky nahlásit veterinární správě přes on-line formulář. Kapři se před Vánoci v celém Česku prodávali na zhruba 3000 místech.
Veterináři kontrolovali také zneužití chráněných značení. Jeden z prodejců podle inspektorů uváděl, že prodává Třeboňského kapra, ale certifikát o pravosti chráněného označení mu nebyl udělen. Dopustil se tím klamání spotřebitele.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down