Zemědělský fond bude hospodařit s rozpočtem nižším o 3,5 miliardy korun

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 34,6 miliardy korun. Včera to schválila vláda. Meziročně jde o snížení zhruba o 3,5 miliardy Kč. Největší část příjmů, přes 34 miliard korun, tvoří dotace. Z Evropské unie jde o 26,6 miliardy korun, ze státního rozpočtu 7,4 miliardy korun.

Další příjmy jsou přibližně 300 milionů korun, fond také plánuje zápůjčku na intervenční nákupy v hodnotě 245,8 milionu Kč.

Na dotace pro zemědělce, potravináře, či lesníky půjde 32 miliard korun. Nejvíce se na výplatách budou podílet opět přímé platby, na žádosti roku 2018 je vyčleněno 23,1 miliardy korun. Na projektová opatření Programu rozvoje venkova bude v následujícím roce určena částka 7,6 miliardy korun. Téměř 1,3 miliardy korun je vyčleněno pro společnou organizaci trhů, největší část půjde na podporu školních projektů, uvedl fond.

Fond zajišťuje především vyplácení agrárních dotací, z jeho rozpočtu se podporuje například i značka kvality potravin, biopotravin či dotovaný projekt Mléko do škol. Podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové je v roce 2018 předpokládaná částka na podporu kvalitních potravin 250 milionů korun. Na správní výdaje byla přidělena dotace 1,8 miliardy korun, dodala.

Na personální výdaje, jako jsou platy, odstupné, školení nebo pojistné, fond vydá 904,4 milionu korun. V příštím roce by fond měl mít 1345 zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down